Šangaj – moderní Čína

V létě 2016 jsem se vypravil procestovat Jihovýchodní Asii. Jako první zastávka bylo čínské město Šangaj. Šangaj původně v plánu nebyla, ale sehnal jsem letenky u pelikána s promo akcí na nový spoj Praha->Šangaj s výborným layoverem přes celý den. Díky možnosti bezvízového vstupu do země  (na 72 hodin) jsem si mohl město prohlédnout a to rovnou dvakrát, při cestě tam a zpět.

V Šangaji jsme byla parta 5 Čechů. Už jsme byli natěšení až si vyzkoušíme Maglev (Magnetic Levitation) vlak. Z letiště vás hodí do „centra“ za 8 minut (metrem to je skoro na hodinu). Je to ale spíš jen turistická atrakce. Video jak zrychluje zde.

maglev, shanghai, china train, fast
Maglev ráno jezdí 431 km/h, maximálku na téhle trati má 501 km/h.

Ve většině měst a zemí často potkáte spoustu zatoulaných psů, tady to byly kočky, vyhřívaly se všude v parcích pod bambusy!

Šangaj je velice moderní město, místní však neumí téměř vůbec anglicky. A to ani na turistickém místě, v info stánku…

Asiati si nás všude fotili a fotili se s námi. Chytli jsme se rodinky, v čele s mladou Šušu. Nikdo z nich neuměl anglicky, my neuměli čínsky, ale šli jsme spolu. Zaplatili nám trajekt a chtěli nás vzít na jídlo. Proč? Asi jen proto, že jsme bílí.

shanghai, shanghai skyline, skyline, china, modern skyline
Šangaj skyline v noci. Počítejte s policií hlasitě pískající píšťalkou všude kolem, nahánějící šílené davy lidí, aby si tohle vyfotili. Napravo je vidět aktuální druhá největší budova světa.

V Šangaji mají obrovský výběr ledových čajů a káv v pet láhvi. Ale ne to, co známe u nás, tady čaj opravdu chutná jako čaj a spoustu z nich je i naprosto neslazených! A ceny jsou také víc než příjemné.

Ve městě bylo šílené vedro. Nedýchatelno, dusno. V parku byl každý kus zeleného trávníku řádně pohnojen a smrad se nedal tolerovat víc než jen pár minut. I přesto jsme si došli do sámošky pro lahváče a vykydli se v parku! Na cestě zpět v metru si lidi kolem nás ucpávali nos a poodstupovali. V narvaném čínském metru nám to ale ani tolik nevadilo, jednoduše jsme měli víc místa a už víme jak to s tím mezirasovým smradem chodí, ač se člověk snaží sebevíc :)

Kromě levných čajů a kávy bylo téměř v každé lepší sámošce i sushi, na několik způsobů a za skvělé ceny. Když člověk začne ráno pořádnou sushi snídaní, ví že tohle bude sakra dobrej trip.

sushi, china, shanghai, cheap
Sushi snídaně za 15,- Kč. To jde, ne?

Nikdo by neměl přijít o tu možnost ochutnat místní knedlíčky. Ať už s masem či zeleninou uvnitř, vzít hůlky a pořádně se nadlábnout. Pokud ještě nemáte používání hůlek dovedené k dokonalosti, o to to bude vtipnější to jíst mezi místními. A dřív vás to zasytí (nebo přestane bavit). Ti méně odvážnější můžou zkusit verzi s brčkem. Uvnitř knedlíčku je něco jako polévka. Asi. Nikdo neví a občas ani nechcete vědět. Už jsem psal, že jsme asi jedli krysu?

Free Wi-Fi tu snad není nikde. Všichni chtějí ověření přes telefonní číslo a na mezinárodní čísla to ne vždy funguje. Facebook je opravdu zablokován a spousta číňanů jej nepoužívá. Nevědí, že to „zablokování“ lze lehce přelstít (změna DNS serveru, třeba na Google 8.8.8.8). Pomáhali jsme tak jedné čínance si konečně vytvořit Facebook účet (moc si ho přála!).

shanghai, šangaj, maglev, metro pass
Čínská „lítačka“ a jejich ujíždění na čemkoliv kresleném.

Jeden z posledních zážitků zahrnuje jen dva naše poslední členy výpravy, mě a Vítka, při návštěvě Šangaje na cestě zpět domů. Oslovil jsem mladou, velice pospíchající, slečnu, aby nám ukázali nějaký místní bufet. Už jsme byli celkem zoufalí, nikdo nerozuměl anglicky nebo nás naprosto ignorovali. Tahle slečna však zvládla telefonovat, běžet s námi do restaurace a ještě nám objednat jídlo a zajistit, že nám ho přinesou až na stůl. Nenechala nás sice vybrat si jídlo, objednala za nás, ale objednala výborně! Pálivé nudle v polévce s vepřovým masem, které se jí naběračkou a hůlkami. Hůlkami seberete pár nudlí a maso, přemístíte do naběračky s trochou vody a vypijete/sníte. Extra velká porce, kterou jsem nedokázal sníst, za v přepočtu 55 kč.

shanghai, open crotch pants, kids, shit, sraní v ulicích, fekál
S dětmi se tu moc nese… Ehm, tedy, chci říct, že děti tu mají vzadu rozpárané kalhoty, aby si mohli „odskočit“ kdykoliv se jim zachce.

Šangaj je nádherné, moderní a turistické město.  Jako pravou Čínu ho rozhodně neberu, ač jsem si v mapě Čínu škrtnul jako navštívenou O:-). V budoucnu tento hřích ale rád odčiním a podívám se někam jinam znovu.

Letadlem se s celou skupinou přesouváme do Saigonu (Ho Chi Minh – Vietnam), abychom tam strávili první tři týdny našeho tripu.

Fotky na Flickru
Videa na youtube

Líbil se vám článek? Máte otázky? Rád s čímkoliv pomůžu, na vše odpovím. Budu rád za jakýkoliv feedback.

Be Sociable, Share!

4 odpovědi na “Šangaj – moderní Čína”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *