Mexiko – Yucatán

V prosinci 2014 jsem se vypravil procestovat Střední Ameriku. V té době jsem studoval v Kostarice, tak jsem měl na takovou cestu už dávno políčeno. Jako pátá země bylo na seznamu Mexiko, kde jsem strávil  5 dní a to pouze na Yucatánu.

Po Belize opět ve španělsky mluvící zemi. Na hranicích se mě úředník ptal, kde jsem se tak dobře naučil španělsky. Ale vzápětí mi opravil mé R v „Costa Rica“. Stefan ho ale pohotově uzemnil, že mám pravdu já. Očividně se cítil dost trapně. Jinak ale nejdůkladnější hraniční kontrola. Na prohlídku tělesných dutin však naštěstí nedošlo.

Na hranicích nikdo a vše zavřené. Taxikáři, alias krysy, se nám snaží prodat pesos šíleně pod cenou. Proč? Gringo peníze tu prý nemají hodnotu. Haha.

Najednou to tu vypadá nějak civilizovaně. Mexiko se mi začíná líbit! Mají tu dokonce i nádraží!

Bus pohodlný, ale cena 150 pesos. Hm, doprava tu bude asi dražší. To ale ještě nevím, že nazpátek zaplatím 300 pesos. Proč? Sezóna. Jo a v buse opět ta dementní klimatizace, děti kašlají, prosím řidiče, aby to vypl. Po pěti minutách to ale opět nahodil, předpisy.

Tuluum vypadá více turisticky, přesto nacházíme hostel za 4 USD. Hostel plný vyhulenců. Naštěstí vyhulenec byl i recepční a tak platíme méně.

mexiko mexico pregnant girl
I v Mexiku pobíhá spousta těhotných mladých děvčat. Děti si hrají různě…

Výborný hotdog za 16,- Kč? Pivní lahve 1.2 litru? To je ráj.

Tuluum měl být takovou atrakcí bokem, na chvilku. Ale byl naprosto úžasný! Skvělé a krásné ruiny. Kousek nádherné přírody a asi nejkrásnější pláž co jsem viděl. Jen začalo pršet, smůla. Taky jsme potkali skupinu Čechů s průvodcem a tak jsme tajně poslouchali a bavili se u toho španělsky, co že je to za divnej jazyk ta čeština.

Dále ukecáváme z 60 USD na 44 USD trip na Chichen Itzá, all-inclusive. Týpek se ale sekne v přepočtu z pesos a tak to máme ještě levnější. No jo, ráj.

Nejvíce jsem se těšil do Mexika na burrito. Ale když už jsem konečně našel místo, kde ho mají, tak to bylo nejhnusnější burrito v mém životě. A nejlepší? V Praze. Stejně tak jsem nejhnusnější Tamarindo pil přímo v Tamarindu… A guacamole? Nejlepší jsme si udělali sami v hostelu.

Zklamáni dáváme opět pivo a hotdogy. Bohužel u nás ale zastavuje policie a nutí nás pivo vylít. Bráníme se a chceme ho dopít, ale jim se to nelíbí. Třetí incident s policíí celkem. Držíme minutu ticha za padlé pivo. Tedy celých 5 vteřin, než se Majk zeptá, proč jsme tak zticha…

Dnes je den D, den kdy uvidím svůj první Div Světa. Tedy ten z novodobých divů. Bus vyjíždí o hodinu později. Hodinu, kterou nám poté berou při prohlídce divu. Areálem tedy jen běžíme. V běhu ale ještě stíhám fotit japonce.

Pyramida je super. Má ještě další pyramidu uvnitř sebe aniž by se nějak podpíraly navzájem. Je tu taky spousta akustických featur. Hodně si s tím ty májové vyhráli. Taky nás tu učí májské fráze, miluji Tě je něco šíleně dlouhého a nesmyslného. Být májem, tak se raději nezamiluji. Areál je celkově dost poddimenzovaný. Důvod? Rok 2012. Neúspěšná Apokalypsa jim zvedla návštěvnost asi o 500 %.

chichen itzá mexico mexiko krteček
I krteček se diví Divu Světa. Tenhle chlapík se mnou viděl už 8 zemí Světa. Což je o jednu víc než rajče které jsem si zapomněl v krosně.

Místní si vymýšlení vlastní měnu – májský dolar. Ten je prý tak 25-36 USD, podle toho kolik dáme a jak jsme bílí. Nejdřív volají – triko za dolar, triko za dolar. Ale pak chtějí ten svůj vymyšlený, májský.

Součástí tripu je i free bufet. „Na Čechy“ sežereme co to jde, jdeme si i třikrát přidat. Vzápětí se málem topíme v Cenote – obrovská díra v hoře, zatopená vodou (ta naše měla 50m hloubku). Cenote jsou tu dost obvyklé. Lidé si na nich staví i domy. Takový bazén zní dost cool.

Potkávám krásnou mexičanku a celou cestu s ní prokecám. Sbalil jsem takovou kočku s mojí španělštinou? To mi dělá dobře… Slečna je pravá mexičanka. Jídlo bez chilli ji přijde divné, pije spíš tvrdej a zásadně bez koly.

Potkávám v obchodě baliče zboží bez ruky! Lidí bez končetin je ve Střední Americe spousta, ale tohle je extrém.

Nohy mám z celé cesty tak šíleně poštípané od komárů, že když v noci začne pršet, vystrčím je ze stanu, ať mi na ně prší.

V Playa de Carmen jsou hostely dražší. Ale za 10 USD jsme tu našli skvělý hostel, s bazénem, kuchyní, celkově paráda.

Na Mexiku nejvíc miluju jídlo. A ty ceny! Za 10 kč si dáváme výborné empanadas. Oproti Kostarice šílený rozdíl. Hlavně tu všude frčí street food. A ceny alkoholu? Super! Dokonce i importované zboží z USA je tu levnější než v USA. Vezu si odsud José Cuervo tequilu za 109 pesos. V porovnání s Kostarikou je 4x levnější. Jo, 4x…

Ale není to dokonalé. Ve Střední Americe moc nefrčí salámy, párky a jiné další uzeniny. Do špaget si kupujeme nejlevnější a přesto pro nás drahé párky. Chutnají jak svíčka. Nakonec to snědl chudák pes.

Playa de Carmen je jedna z turisticky nejnavštěvovanějších míst na Yucatánu. Proč? To netuším. Opravdu ošklivá pláž, všude řasy. Hnus. Ale ty holky!

mexiko mexico playa de carmen nice girl
Holky tu jsou tak pěkný, že je musejí hlídat. Že tu práci ale dělají dobře, co?!

Ráno ke snídani „Sněz kolik chceš“. V Mexiku asi nejsou zvyklí na Čechy. A určitě ne na 6 Čechů. Sám jsem snědl 8 toastů, několik vajec a půl sklenice marmelády. No co, bylo to zadarmo.

Mexiko se mi moc líbilo. Škoda, že jsem neměl víc peněz na procestování celého Mexika. Taky to bylo kvůli cenám za transport nejdražší část celého výletu. Stejně jsme si ale vystačili s 30 USD na den. Cena jídla to zase vybalancuje.

Po měsíci skvělého cestování přišel čas se s bandou rozloučit. Oni už letěli „domů“ a mě samotného čekal ještě Honduras, země s největším počtem vražd na počet obyvatel.

Fotky na Flickru
Videa na youtube

Líbil se vám článek? Máte otázky? Rád s čímkoliv pomůžu, na vše odpovím. Budu rád za jakýkoliv feedback.

Be Sociable, Share!

3 odpovědi na “Mexiko – Yucatán”

  1. Dobrý den, na Vašich stránkách (https://yahoodka.cz/) jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s druhým největším internetovým knihkupectvím Megaknihy.cz. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na [email protected]. Do předmětu uveďte název Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

  2. Ahoj, dorej článek. Chystáme se do Mexika na Yucatán, který bychom rádi procestovali. Jaký způsob cesty bys doporučil? Zvažujeme busy nebo pronájem auta, co vyjde podle Tebe levněji a případně i bezpečněji? Díky K.

    1. Ahoj, děkuji za komentář. Autobusy určitě doporučím, jsou celkem levné a určitě bezpečné. Jsou trochu dražší než zbytek Střední Ameriky, ale pořád levnější jak u nás v Evropě. Dálkové busy mají skoro vždy klimatizaci, což já osobně nesnáším. Nevím co máte v plánu, já jel od hranic s Belize (Chetumal) do Tuluum, Playa Carmen. Jezdí to i přes noc, protože je to dost daleko. V Tuluum jsem bral tour do Chichen Itzá, se zastávkou v cenote a Valladolid. Vyšlo to levněji než tour plánovat sám. Stačí vždy jen vysmlouvat dobrou cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *