Kyberšikana

Tento článek poukazuje na zavedení pojmu Kyberšikana po incidentu sebevraždy Megan Meierové, USA – Missouri.
Megan Meierová (1992-2006) pláče ve svém pokoji. Její matka Christie Meierová je okamžitě u ní. Ví moc dobře, že Megan trpí od třetí třídy depresemi ze svého vzhledu a proto ji také přihlásila na katolickou školu Neposkvrněného početí panny Marie. Tam její dcera nosí školní uniformu. Žádný make up ani šperky. Megan se cítí šťastná, proto je její pláč pro matku tak neobvyklý. Co se stalo? Její kluk, s nimž se seznámila na internetu a nikdy ho neviděla, ji poslal zprávu, že je nejodpornějším stvořením na světě. Matka dceru uklidňuje a vypíná její počítač. Je 15. října 2006 a o dva dny později se třináctiletá Megan oběsí v koupelně.

Když si třináctiletá Megan založí účet stránkách MySpace, osloví ji šestnáctiletý Josh Evans. Vyměňují si fotografie a konverzují pouze prostřednictvím internetu. Megan se nový kluk moc líbí a chlubí se jeho fotografií spolužačkám v dívčí škole. Josh tvrdí, že se jeho rodina právě přestěhovala a proto nemá ještě telefonní číslo. Virtuální láska jako z
Romea a Julie trvá několik týdnů a Megan se vznáší štěstím. Proto nerozumí slovům plných nenávisti, která si čte 15. října. Přes zákaz matky se snaží s Joshem komunikovat a zjistit, co se stalo. Prý se chová hnusně ke svým přátelům a poslední věta, kterou jí Josh 17. října napíše zní: „Svět by byl bez tebe daleko lepší!

Kdo je Josh?
Za šest týdnů po smrti Megan jsou její rodiče policií informováni, kdo se skrývá za identitou Joshe Evanse. Pokud byste čekali nějakého zakomplexovaného puberťáka, jste na omylu. Padesátiletá Lori Drewová si na MySpace založila falešný účet jen proto, aby mohla Megan deptat. A jaký měla důvod? Megan přestala kamarádit s její dcerou Sarah. Zřejmě si
myslíte, že paní Drewová má ze smrti třináctileté dívky nepřekonatelné výčitky svědomí. Omyl. Její jediná reakce na celou záležitost je, že jednalo jen o nevinný žert. Nemohla prý tušit, že se Megan psychicky složí kvůli nějakému vymyšlenému klukovi.

V květnu 2008 je Lori Drewová obžalována ze spiknutí, neoprávněného používání falešného účtu na MySpace, zneužívání informací a útoků, které přivádí emocionální úzkost jiné osobě. Díky tomuto precedentnímu případu je v USA od loňského roku zaveden nový právní termín Kyberšikana. Pod názvem Kyberšikanová prevence Megan Meierové vstoupí do amerického zákoníku. Drewová se nikdy rodičům Megan neomluví ani neprojeví veřejně svou lítost. Zlomení rodiče Christie a Donald Meirovi se snad konečně dočkají spravedlnosti u očekávaného soudního přelíčení. Na adresu Drewové jen se slzami poznamenávají: „Je to jako kdyby naší dceři přiložila ke spánku pistoli!

Kyberšikana - převzato z www.jajsem.com
Kyberšikana

Tento článek byl převzat z přednášky Kybernalita vyučovaného na FIT ČVUT, kterou přednáší Ing. Zdeněk Blažek, CSc. CISM

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *