Cisco Academy – Akademie pro síťaře nováčky

Ve 4. semestru jsem se odhodlal navštěvovat mimoškolní kurz Cisco Academy, protože jsem se síťařinou neměl dosud žádné zkušenosti, ale velice mě toto téma lákalo. Zároveň jsem v tom samém semestru měl zapsán předmět BI-PSI (Počítačové sítě), abych „zabil dvě mouchy jednou ranou“. Koncepce je samozřejmě jiná, pokusím se popsat CNA kurzy z mého pohledu.

Nejdřív obecně ke kurzům. Studentská Unie ČVUT, pokud vím, vyučuje kurzy „Exploration“, což jsou nejnižší kurzy, jsou celkem čtyři. První kurz (Network fundamentals) je zaměřen na teoretický základ a žádné vstupní znalosti se nepředpokládají – stačí pouze nadšení a tvrdé hltání teorie. Poté si můžete vybrat kurz 2 nebo 3, můžete mít i oba najednou, je to zcela na Vás. Kurz druhý (Routing Protocols and Concepts) je obsáhlejší než třetí a tématem, jak už název napovídá, je směrování (routování). Kurz třetí (LAN Switching and Wireless) je asi nejkratší ze všech kurzů, nicméně obsahuje několik důležitých praktických úloh. Vše se točí okolo přepínání (switchování) a v poslední kapitolce se dozvíte něco o WiFi. Po splnění všech 3 kurzů si můžete zapsat čtvrtý (Accessing the WAN), který je údajně samozřejmě nejtěžší. Po splnení všech 4 kurzů je možnost absolvovat tzv. Průmyslovou certifikaci – CCENT pro kurz 1,2 a CCNA pro všechny kurzy. Průmyslová certifikace se musí po určitě době obnovovat – probíhá formou přezkoušení a samozřejmě za ní znovu zaplatíte.

Ceny kurzů jsou 2 500,- Kč bez DPH pro studenta denního studia, 6 000,- Kč bez DPH pro studenty dálkového studia. Cena pro „nestudenta“ je tuším kolem 12 000,- Kč bez DPH. Uvedené ceny jsou vždy za jeden kurz (semestr). S DPH jsem tedy platil 3 000,- Kč. tato částka se platí v průběhu kurzu – zhruba v polovině. Po splnění dílčích kurzů dostanete certifikát potvrzující Vaše splnění kurzu. Po úvodní hodině se buď upíšete, že tuto částku zaplatíte nebo se rozhodnete kurz nenavštěvovat – určitě se tedy vyplatí „jít to zkusit“! Máte pocit, že jsou to vyhozené peníze? „Jste tu abyste zvýšili svou hodnotu na trhu a hlavně se něco naučili“, nám řekl lektor na první hodině. CNA kurzy jsou celosvětově uznávané a Cisco je jeden z lídrů „Network Business“. Několik spolužáků muselo absolvovat tyto kurzy kvůli nátlaku z práce – ať už slíbené povýšení, zvýšení platu nebo nabídka lepší pozice. Jeden cvičící nás dokonce pochválil, že tyto kurzy navštěvujeme a dodal: „Kluci, až uděláte všechny 4 kurzy, tak nebuďte blbí a neříkejte si pod 55-60 tisíc Kč“ :)

To vše sice zní hezky, ale… Žádné ale!

Kurzy začínají zhruba měsíc po začátku našeho školního semestru – většinou na ČVUT i jednotlivé fakulty začínají semestr jiný týden, ne však s velikým rozdílem. Po začátku akademického semestru se posílají na akademii přihlášky – na první kurz se vybírá jednoduše, metodou „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“, další kurzy podobně, pokud by ale byl ohromně veliký zájem, měl by se zohlednit výsledek předešlého kurzu. Datum podání přihlášky není radno podceňovat, kurzy se rychle plní a někoho jistě odmítnou. Já měl vždy to štěstí… Jsme na úvodní hodině, místo vousatého profesora se na nás zubí skoro stejně starý student v pozici lektora, neformálně se seznámíme, zavtipkuje a lehce se dostáváme do síťařiny – velmi lehce. Lektoři jsou opravdu skvělí, líbí se mi ten osobitý, neformální přístup. Konečně mám pocit, že se bavím učením! V menší místnosti je asi 15 lidí, které výklad zajímá, pokládají a zodpovídají otázky, počítají na tabuli, usmívají se. Přesně takhle jsem si to představoval. Není to ale jen sranda, po každé hodině, snad mimo úvodní, si doma napíšete test (možnosti, jedno nebo i více správných – počet vždy znáte), který vyplňujete přes oficiální webovou stránku. Na test je asi 60 minut a prakticky ho můžete vyplnit kdykoliv se Vám zachce. Obsahuje otázky vždy z jedné kapitoly výukových materiálů – Cisco curriculum, které jsou „bohužel“ celé v (dost specifické) angličtině. Test musíte na první pokus vyplnit na alespoň 80%, poté je možný druhý pokus, lektorem udělený, kde už musíte splnit minimálně 90%. Zní to možná krutě, ale testy jsou lehké – pokud ovšem nepodceníte přípravu a přečtete si materiály. Na každý test jsem se v průměru připravoval zhruba 4-8 hodin – ze začátku mi dělala problém jejich specifická angličtina. Každá kapitola obsahuje ještě skvělé příklady v programu Cisco Packet Tracer. Po úspěšném napsání všech dílčích testů je možnost absolvovat „Final Exam„, čili finální zkoušky z kurzu. Final se skládá z písemného testu, který je obdobou dílčích, je na něj ovšem více času – také obsahuje více otázek – a pokrývá všechny kapitoly kurzu, a praktické zkoušky, která obsahuje úlohu ve výše zmíněném Packet Tracer.

Momentálně mám pouze kurzy 1 a 3, druhý kurz se bohužel vyučoval v jiné lokaci a časově bych to teď určitě nestíhal, bere to hodně času, jak jsem psal výše. Síťařina mě začala díky kurzům velice bavit. I kdybych se tím nechtěl živit, tak si můžu říct, že jsem se toho dost naučil, dozvěděl, potkal jsem spoustu nových kamarádů a užil jsem si zábavu :) Pokud tedy váháte, určitě bych Vám kurzy doporučil a klidně Vás i přemluvil :) Loni FIT ČVUT vybudovalo Cisco učebnu v Nové Budově v Dejvicích a dokonce se představitelé firmy Cisco (mj. Laura Quintana – Director, Product management…) přijeli podívat na otevření naší učebny – velice zajímavá akce! Na FITu se nyní vyučují předměty FI-ST1 a FI-ST2 (Síťové technologie 1 a 2), které pokrývají kurzy 1,2 (FI-ST1) a kurzy 3,4 (FI-ST2). Na kurzy jsem se nehlásil, ač jsou zadarmo, myslím, že na 1 semestr je toho příliš – navíc se mi opravdu líbí styl výuky na CNA SU, takže nemám důvod měnit :)

Odkazy: http://cna.su.cvut.cz/

Cisco academy
Cisco Networking Academy

Be Sociable, Share!

Jedna odpověď na “Cisco Academy – Akademie pro síťaře nováčky”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *