Cestuj levně

Nedávno jsem měl tu možnost se v rámci ISC (International Student club u nás na ČVUT) podívat na super workshop Travelhunting aneb cestuj levně (Luděk Jando) a rád bych se podělil o pár super rad a odkazů.

Travelhunting je o „lovení“ levných letenek (error fare, časově omezené), jízdenek, naproti tomu Travelhacking je opravdu o hackování ceny letenky (zneužití chyby v systému, než ji někdo opraví).

Letecké společnosti běžně prodávají více letenek než je sedadel, tomu se říká Overbooking a je to více něž běžné (ááá, tady někdo používá matematiku ke zvýšení zisku!). Občas se ale bohužel/bohudík stane, že se opravdu dostaví více lidí a někdo, ač má letenku, nemůže letět. Proč bohudík? Ten „nešťastník“ buď dostane finanční kompenzaci (€250-€600) a posadí ho na další letadlo a nebo ho posadí do business class. A přesně proto se vyplatí chodit vždycky pozdě a nastupovat jako poslední :)

Typicky většina Českých portálů s levnými letenkami zvěřejňuje tzv. error fare nabídky, tedy nabídky s chybnou cenou letenky (ideálně ve výsledku levnější). Takovou chybu způsobuje lidský faktor, stává se častěji především u nízkonákladovek. Nabídka bývá časově omezená (než si toho někdo všimne a cenu opraví), při nákupu rozhodují minuty, hodiny, maximálně dny.

Ceny a placení

Spousta webů s letenkami používá následující hnusný trik: pokud vyhledáváte letenku z A do B dneska a přijdete na web zítra, letenka z A do B bude dražší než včera. Ta nová cena je ale jen pro vás, ne pro ostatní. Jak je to možné? Web ukládá do cookies informace o vašem vyhledávání letenek, očekává, že pokud uvidíte vyšší cenu, raději tu letenku koupíte aby pozítří nebyla ještě dražší. Hnusné, že? Dá se tomu ale jednoduše předejít, většina moderních prohlížečů má tzv. porno mód (tedy anonymní), v chrome zkratka Ctrl + Shift + N, kde se vám cookies po každém zavření okna vymažou a vy uvidíte tu pravou, aktuální cenu.

Našli jste super levnou error fare letenku? Plaťte kartou! Letecká společnost má nárok na stornování již zakoupené letenky. Často se stává, že si někdo vysněný let zaplatí a během pár dní mu peníze vrátí, někdy i připojí omluvný email. Pokud platíte kartou, částka je rychleji připsána na účet letecké společnosti a pro tu společnost už jě těžší Vám ty peníze vrátit, snižujete tedy riziko stornování oné letenky. Jestliže by vám psali email s omluvou, že cena je chybná a jestli si to nechcete rozmyslet a nebudete se zlobit, nikdy na takový email neodpovídejte! Vždy si raději přímo přečtěte jejich pravidla ohledně stornování letenky.

credit card payments, travel, travel cheap, source: google
Ověřte si, jestli máte povoleno platit kartou větší částky, přes internetové bankovnictví to jde většinou levněji (zadarmo) než na pobočce

Někdy vyjde levněji platit v cizí měně, např. nedávný propad azárbajdžánsého manátu, takže ač letenka je za normální cenu v eurech či korunách, v manátech (se starým silným kurzem) po přepočtu na koruny vycházela mnohem levněji. Ale v tom jste, jako vždy, na vlastní triko a může se vám stát, že vaše banka vám to naúčtuje už s novým kurzem a letenky vás vyjdou draho. Záleží na vaší bance, některé počítají s kurzem v den zaplacení, některé v den připsání částky.

Hledání letenek

Kde hledat letenky?
Skyscanner.cz, Skypicker.com, Aletenky.cz, Kayak.com/buzz, Pelikan.cz, Matrix.itasoftware.com

Tipy na levné letenky?
Cestujlevne.com, Akcniletenky.com, Fly4free.com, Honzovyletenky.cz, Zaletsi.cz, Cestikon.cz/letenky

A především i další, jelikož často vás vyjde levněji letět třeba z Německa, Maďarska, Rakouska… Travel-dealz.de a další

Další zajímavé weby?

Seatguru.com – najděte si váš let, letadlo a nechte si poradit ty nejlepší sedadla
Roundtheworldflights.com – navrhněte si cestu kolem Světa

Co dál potřebujeme?

Teď už víme, kde, co a jak hledat a kam chceme. Co dál potřebujeme? Čas. Spoustu času. Takové hledání levných letenek a jízdenek může zabrat opravdu šílené množství času a ve finále si třeba ani nic nenajdeme. Opravdu se vyplatí ušetřit 2 000 kč na letence, když mi zabere 10 hodin ji najít, přestupovat ve 3 různých zemích, prodloužit si let o 12 hodin čekání, spát na letišti a další. Mně ne.

airplane, funny, airplane food
Někdo taky lítá, protože tímhle letadlem ještě neletěl…

Jak tedy na to? Sledujte výše zmíněné portály na facebooku nebo jiné sociální síti, rozmyslete si, kam byste chtěli a za kolik (zjistěte si za kolik se tam lítá normálně, levně a ultra levně), a pokud uvidíte zajímavou nabídku, buďte připraveni rychle jednat. A vězte, že levných nabídek ještě bude spousta :)

Na co si dát pozor?

Vždy si zkontrolujte z jakého/na jaké letiště máte odlet/přílet. Může se stát, že letiště budou daleko od sebe a nemáte šanci se stihnout dopravit na to druhé. A nebo to bude stát šílené peníze, často i dražší jak letenka samotná. Letiště jsou bohužel často spjaty s obrovskými nesmyslnými poplatky.

Máte přestup někdy v noci a říkáte si, že přespíte na letišti? Ne všude je to možné a za hotel na poslední chvíli zaplatíte nehezký peníz. Info o spaní na letišti najdete na sleepinginairports.net

sleeping in airport, source resespanarna.se
My se prostě nedáme! Jsme přeci Češi!

Zavazadla! Nezapomeňte se vždy podívat jestli u letenky je v ceně kýžený počet a typ zavazadel (příruční/odbavené), pokud ho dokupujete, může vás to stát opět více než letenka. U některých nízkonákladovek nebudete mít nárok ani na příruční zavazadlo, pozor na to! A další věc, rozměry zavazadel.  Přeměřte a zvažte si předem zavazadla, neřeště problémy na letišti, u větších leteckých společností je jim to fuk, ale u nízkonákladovek ty lidi, co zavazadlo měří a váží, nemají jiný plat než to co vyberou na pokutách. Nehádejte se s nimi.

Bydlení

Hotel? Pfff, kdeže. Hostel a nehledat předem, hledat na místě a ptát se místních, je taktika, která se mi vždy vyplatila. Je tu ale i lepší a levnější možnost, bydlet u místních.

Couchsurfing.org – bydlete „na gauči“ u místních, zdarma, nebo si u sebe kohokoliv ubytujte
Airbnb – víceméně to samé, ale ne zdarma
Další zajímavé odkazy: Hostelworld.com, Agoda.com, Booking.com
Mobilní appky: Booking now, Hotel tonight

Po zemi

Polskibus.com – Do Polska a dál pod 10 kč skvělým busem?
Onnibus.com, Simpleexpress.eu, Flixbus.cz

Spolujízda, jízdomat, blablacar.com

A hlavně, hitchhiking! (stopování)

Cestuj zdarma

Tady vidíte, že to jde nejen levně, ale kolikrát i zadarmo. Kombinací hitchhikingu a couchsurfingu a třeba vypomáhání, dobrovolnické práci (workaway.info) můžete bez problému cestovat i zdarma.

Co k tomu více potřebujete? Už jen tu odvahu se zvednout ze židle a vyrazit do Světa!

Be Sociable, Share!

4 odpovědi na “Cestuj levně”

  1. Super rady, které se mi brzy budou hodit. Nejvíc mě pobavil ten zlámánek na fotce. Pokud takto fakt usnul, tak ranní vstávání muselo být opravdu hodně bolestivé. Mě stačilo jednou ležet v autě a další den jsem měl totálně bloknutý krk a rameno.

    1. To je těžké říct :) Letos jsem byl třeba za 7 euro v Amstru. Nebo za 14 euro ve Vídni, mohlo to být levnější, ale ve Vídni jsem neutratil ani korunu.
      Stopem jsem teď jel z Prahy do Srbska a za cestu jsem neutratil nic, naopak jsem dostal pivo, kafe, nějaké bonbony a spoustu skvělých historek :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *