BIM – podpora projektantů a architektů

Co je BIM?

Informační model budovy (anglicky Building Information Modeling nebo Building Information Management, zkráceně BIM) je proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu.

Informační model budovy je v podstatě digitální model, který reprezentuje fyzický a funkční objekt s jeho charakteristikami. Slouží jako otevřená databáze informací o objektu pro jeho zrealizování a provoz po dobu jeho užívání.

BIM proces

BIM je potřeba vnímat především jako proces a při přechodu na BIM je tedy zásadní si uvědomit, že se nejedná pouze o nainstalování nového softwarového řešení, ale o zásadnější změny v celkovém systému práce ať už se jedná o projektanta – jednotlivce, tím spíše celý projekční ateliér. U nasazení software BIM jde o určitou změnu v myšlení v pracovních postupech a návycích, jež v podstatě vedou k nové metodice práce – ideálně spolupráce všech v reálném čase na jednom modelu budovy. Tento mentální přechod je často přirovnáván k přechodu od rýsovacích prken k projektování prostřednictvím počítačů CAD.

BIM nástroje

Princip BIM se postupně prosazuje hlavně proto, že dnešní softwarové nástroje již dokáží efektivně interpretovat data z informačního modelu budovy. S tím souvisí také možnost vzájemné komunikace pomocí otevřeného souborového formátu IFC (The Industry Foundation Classes), který je vyvíjen mezinárodní organizací buildingSMART. IFC je otevřený, na vývojářích programů nezávislý souborový formát, který s sebou nenese pouze informace o prostorových vazbách (3D model), ale též dovoluje ke každému stavebnímu prvku přiřadit další potřebné informace, jako například typ výrobku, výrobce či jeho cenu, případně další potřebné a užitečné informace. Před nedávnem organizace building SMART zveřejnila seznam softwarových řešení, která jsou kompatibilní s IFC. Na seznamu více než 130 programů naleznete řešení BIM pro všechny možné účely a profese. Své řešení BIM v něm tak naleznou jak architekti, stavební inženýři, projektanti profesí, statici, tak stavební firmy, investoři, developeři či správci budov. Díky otevřenému IFC je zajištěna obousměrná komunikace mezi spolupracujícími uživateli různých SW řešení.

BIM Project s.r.o.

Zastupujeme v ČR a SR největší internetový portál s prvky reálných produktů BIMobject (100 000+ návštěvníků měsíčně). 
Díky tomu Vám můžeme nabídnout maximálně efektivní distribuci Vašich elektronických katalogů po celém světě. Následně budou Vaše katalogy snadno přístupné kterémukoliv architektovi či projektantovi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, zkrátka kdykoliv je bude potřebovat.

Toto je ukázka elektronického katalogu Systémy RIGIPS, který je volně ke stažení na našem webu pro ArchiCAD i Revit.

BIM Project - Systémy Rigips (Saint Gobain)
Ukázka grafického rozhraní katalogu

Pokud tedy hledáte nějaké BIM řešení pro sebe nebo svou firmu, nebojte se nás kontaktovat na našem webu.

(Text převzat z Wikipedie)

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *