Belize

V prosinci 2014 jsem se vypravil procestovat Střední Ameriku. V té době jsem studoval v Kostarice, tak jsem měl na takovou cestu už dávno políčeno. Jako čtvrtá země byla na seznamu Belize, kde jsem strávil 3 dny, včetně Vánoc.

Silnice k hranicím opět šílená. Všude spousta vojáků a adhoc zpomalovacích prahů vyrobených se sjetých pneumatik. Na hranicích customs, ale nikdo nás neprohledal. Cestou zpět z Mexika se mě tu však ptali: „Pane, vezete nějaký alkohol?“, „Ano, vezu“, „Pěkně, pokračujte!“.

Hned za hranicemi není bus, vesnička je asi 2-3 km daleko a tak prostě taxi nebo pěšky. Nestíhali jsme a vzali jsme taxi. Ukecali jsme ho na poloviční cenu. Když jsme ale dojeli do cíle, chtěli cenu původní. Zmetci. Hádali jsme se s nimi. Zavolali na nás policii, ta pro nás přišla až do autobusu a kvůli nám autobus neodjel. Nakonec si poznamenali iniciály našeho „lídra“ a museli jsme zaplatit. Zmetci podruhé.

Nejstupidnější věc v téhle zemi je jejich měna – belizský dolar. Má pevný kurz polovinu amerického dolaru. Samozřejmě ji značí stejným symbolem jako americký dolar. Takže se všude musíte ptát, v čem je cena uvedená. Tady se už moc smlouvat nedá.

belize poverty poor people child
Ač je Belize jiné než zbytek Střední Ameriky, chudoba se ji nevyhla.

Pouliční prodejce do autobusu nepouští, zákony podobné s USA. Coca cola se tu nesmí prodávat ve větší láhvi – boj s obezitou…

Je tu pochopitelně úředním jazykem angličtina. Jedná se o britskou kolonii. Je tu samý černoch. Spousta rastafariánů. A trávy. A kokainu! 

Na nádherném ostrově Caye Caulker se nás rasta ptá: „Dáte si humra, hot dog nebo něco jiného k jídlu?“, „Ne, děkujem, nemáme hlad“, „Aha, tak kokain?“. Vzápětí podává jinému zákazníkovi pytlíček s bílým práškem.

belize caye caulker travel
V Belize je spousta nádherných míst jak vystřižených z fotek cestovních agentur

Na ostrově je trochu dráž, ale pořád celkem levno. Mají tu zákon neprodávat pivo u vody, ale drinky můžou. Takový nesmysl. Mimochodem, je to tak malý ostrov, že u vody jste vlastně skoro pořád.

Ač tu je nádherně, nejsou tu de facto žádné pláže a žádné vlny. Místo písku tu jsou rozdrcené korály. To ale tomuto místu na kouzlu neubírá. Opravdu nádhera. Jako bonus je opravdu jen kousek vzdálený další ostrov, kde si můžete najít svou privátní „pláž“. Na tento ostrov se dá jednoduše doplavat z Caye Caulker.

Taky tu mají spoustu asiatů vedoucí své obchody.

Na Vánoce nás vzbudil krokodýl v zahradě. Jakoby ty Vánoce už tak nebyly dosti netradiční. Celý den jsme se koupali, spálili se a jako štědrovečerní večeři jsme měli humra.

Kromě černochů je tu ale i spousta guatemalanů, kteří hlavně prodávají na trzích. Nápisy jsou především v angličtině, ale spousta je jich i ve španělštině. Nebo takový mix.

Za hlavní město jsem v době návštěvy považoval Belize city. Ale hlavním městem je Belmopan s pouhými 15 000 obyvateli. Belize city je větší, žije tu pouze nějakých 70 000 obyvatel. Země má potom celkem pouhých asi 300 000 obyvatel.

Belize city je šílená špinavá díra. Spousta odpadků. Plno bezdomovců a divnolidí, co si s vámi chtějí jen plácnout. Nebo prostě celý den sedí na židli a nadávají.

belize city cemetery hřbitov belmopan
Belize city – silnice je obehnaná hřbitovem. Hroby jsou nalevo, napravo, ale i v prostředním pruhu.

Belize se mi moc líbilo. Ač jsme krom ostrova toho moc neviděli, tak po cestě byla nádherná příroda a kulturně jiný zážitek. Pokud budete chtít procestovat Střední Ameriku, tak tuto zem určitě nevynechejte :-)

Fotky na Flickru
Videa na youtube

Líbil se vám článek? Máte otázky? Rád s čímkoliv pomůžu, na vše odpovím :) Budu rád za jakýkoliv feedback.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *